-
Základní ustanovení
- Název spolku je Asociace forenzních psychologů Čech, Moravy a Slezska (dále jen Asociace).
- Asociace je dobrovolné, výběrové a profesní sdružení psychologů působících v oblasti práva, které vzniklo 2. 7. 1993 podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů ve znění pozdějších změn. Od 1. 1. 2014 je Asociace v souladu se zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, spolkem.
- Sídlem Asociace je Markova 3, 158 00 Praha 5.
- Asociace působí na území České republiky.
-
Cíle a úkoly Asociace
- Podporovat rozvoj a zvyšování účinnosti odborné psychologické práce v oblasti trestního a občanskoprávního řízení, prevence, výzkumu a vyšetřování trestné činnosti, péče o populaci se zvýšeným rizikem trestné činnosti, spolu se zvyšováním účinnosti odborné práce psychologů zaměstnaných v příslušných státních orgánech a zabývajících se např. posuzováním psychické způsobilosti uchazečů o práci v těchto orgánech, psychologů posuzujících psychickou způsobilost k držení a nošení střelné zbraně.
- Podávat koncepční, organizační, metodické, vzdělávací a jiné návrhy státním orgánům v oblasti působnosti Asociace.
- Účastnit se na tvorbě, rozvoji, zdokonalování koncepce oboru forenzní psychologie a prosazovat její praktické uplatnění.
- V obecné rovině se vyjadřovat k úrovni odborné práce a dodržování profesionální etiky psychologů v této oblasti.
- Chránit veřejnost a státní orgány před nekvalifikovaným výkonem psychologické profese ve shora vymezené oblasti.
- Chránit profesní zájmy forenzních psychologů.
- Specifikovat podmínky k získání kvalifikace soudního znalce – psychologa.
- Spolupracovat s jinými organizacemi příbuzného zaměření u nás i v zahraničí.
- Organizovat nebo se podílet na organizaci postgraduálního vzdělávání a odborného výcviku forenzních psychologů a psychologů-soudních znalců ve všech oblastech tvořících náplň jejich forenzní práce.
- Rozvíjet podle potřeby vlastní ediční a informační činnost.
-
Členství
- Členství v Asociaci je dobrovolné, individuální a výběrové.
- Řádným členem Asociace se může stát osoba, která absolvovala magisterské studium psychologie, bezúhonná, podílející se svou činností v oblasti uplatňování práva a způsobilá k právním úkonům. O řádné členství v Asociaci je třeba písemně požádat prostřednictvím formuláře Asociace a uhradit roční členský příspěvek.
- Čestným členem Asociace může být členskou schůzí zvolen významný odborník z forenzní oblasti i z jiného oboru, který se profesionálně angažuje ve forenzní oblasti a splňuje podmínky členství, s výjimkou těch, které jsou uvedeny v bodu 3.2.
- Mimořádným členem se může stát i osoba, která nesplňuje podmínky pro řádné členství dle bodu 3.2, pokud jeho členství schválí prezídium Asociace. Mimořádný člen má stejná práva a povinnosti jako členové řádní, nemůže se však účastnit hlasování členské schůze Asociace a nemůže být volen do volených orgánů a funkcí Asociace.
- Přijetím do Asociace získává člen tohoto sdružení osvědčení o členství.
-
Členství v Asociaci zaniká vystoupením, vyloučením, úmrtím nebo zánikem Asociace.
- Vystoupením zaniká členství v Asociaci na základě vlastního písemného oznámení prezídiu Asociace. Vystoupení nemusí být zdůvodněno a nabývá účinnosti dnem doručení písemného oznámení.
- Vyloučením může členství zaniknout tehdy, porušuje-li člen opakovaně i přes písemné upozornění závažným způsobem stanovy Asociace nebo je naruší tak hrubým způsobem, že to ohrožuje společenskou prestiž a důvěryhodnost Asociace. O vyloučení rozhoduje prezídium Asociace. K rozhodnutí je třeba třípětinové většiny hlasů přítomných v tajném hlasování. Před hlasováním má vyloučený člen právo se k věci vyjádřit. Rozhodnutí o vyloučení musí být písemně zdůvodněno a členovi doručeno. Člen Asociace, který byl vyloučen, se může do jednoho měsíce odvolat k členské schůzi Asociace prostřednictvím prezídia. Po dobu odvolacího řízení je členství v Asociaci pozastaveno.
- Členství může být též zrušeno, pokud člen neplatí po dva roky členské příspěvky.
-
Práva a povinnosti členů
Členové Asociace jsou oprávněni zejména:- účastnit se všech akcí Asociace,
- požadovat podporu od Asociace v souladu s jejími cíli a úkoly dle čl. 2 volit a být voleni do všech funkcí Asociace,
- svobodně se vyjadřovat ke všem skutečnostem, které se týkají Asociace, vznášet podněty k činnosti, stížnosti a žádat jejich prošetření.
- dodržovat stanovy a platit členské příspěvky ve stanovených termínech,
- dbát na profesionální a morální kredit svého povolání, dodržovat zásady kolegiality, spolupráce, zvyšovat svoji odbornou úroveň a respektovat evropský metakodex etiky práce psychologa.
-
Orgány Asociace
- Orgány Asociace jsou: Členská schůze, prezídium, prezident a tajemník spolku.
-
Členská schůze
- Členská schůze je nejvyšším orgánem Asociace.
- Členská schůze je svolávána prezídiem Asociace vhodným způsobem nejméně jednou za čtyři roky alespoň 14 dní před jejím konáním.
-
Členské schůzi přísluší:
- schvalovat a měnit stanovy,
- volit a odvolávat členy prezídia,
- rozhodovat o vyloučení členů,
- určovat výši členských příspěvků,
- rozhodovat o využití příjmů a zisků,
- rozhodnout o zániku AFP ČMS.
- V případě, že na členské schůzi není přítomna alespoň nadpoloviční většina, jsou hlasování realizována korespondenční formou. V tomto případě je rozhodnutí přijato na základě prosté většiny došlých hlasů.
- Na členské schůzi se hlasuje veřejně, s výjimkou hlasování o volbách členů prezídia Asociace.
- Z jednání členské schůze se pořizuje písemný zápis.
- Prezídium je statutárním orgánem Asociace, který zajišťuje plnění usnesení přijatých členskou schůzí a řídí činnost AFP v období mezi jednotlivými členskými schůzemi.
- Prezídium je tvořeno alespoň pěti členy, kteří jsou voleni na funkční období čtyř let.
- Ze svých členů prezídium volí prezidenta.
- Navenek jedná za prezídium prezident nebo jiný pověřený člen prezídia.
- Prezídium se schází podle potřeby, nejméně však dvakrát do roka. Z jednání prezídia se pořizuje záznam.
- Jednání prezídia řídí prezident nebo pověřený člen prezídia. Prezídium je usnášeníschopné, je-li přítomna alespoň nadpoloviční většina. Každému členu Prezídia náleží při hlasování jeden hlas.
- Tajemník organizačně zajišťuje práci prezídia, vede evidenci včetně seznamu členů, vyřizuje administrativní záležitosti spojené s činností Asociace a podílí se na přípravě a průběhu členské schůze a schůzí prezídia, z nichž pořizuje záznam.
-
Prezídiu přísluší:
- svolávat členskou schůzi,
- připravovat a svolávat konference, semináře a jiné akce Asociace,
- navrhovat vyloučení členů pro závažné porušení členských povinností,
- rozhodovat o hospodaření s prostředky Asociace,¨
- zajišťovat spolupráci a kontakty s partnerskými organizacemi v České republice a v zahraničí.
Jménem Asociace je oprávněn jednat prezident a jím pověřený člen. Opatření finanční povahy stejně jako smlouvy podepisuje prezident a tajemník.
O zániku Asociace rozhoduje členská schůze dvoutřetinovou většinou přítomných řádných členů. Členská schůze rozhodne též o majetku Asociace.
Stanovy ke stažení jsou k dispozici zde.